2. Mergi direct la meniul principal
  3. Accesează direct mai multe site-uri DW

Leul în iarna sud-africană

18 iunie 2010

Un minut, doar, le-a trebuit sârbilor să marcheze în superioritate numerică: Jovanovic înscrie în poarta lui Neuer (min. 38)

Milan Jovanovic înscrie în poarta lui Manuel NeuerImagine: AP

Neam de campioni mondiali şi olimpici într-ale baschetului şi handbalului şi polo-ului, fotbaliştii sârbi au, clar, o problemă.

Şi, dacă în cazul lui Kuzmanovic, împotriva Ghanei, se mai poate lăsa loc de o discuţie despre vreo eventuală fentă a bezmeticei mingi Jabulani, la Nemanja Vidic, care a comis henţ-ul din care Germania s-a ales cu un penalty în partea a doua a meciului cu Serbia, lucrurile au fost mult mai clare şi orice comentariu e inutil. Ciudat, pentru un jucător ca Vidic.

WM Südafrika 2010 Deutschland vs Serbien Flash-Galerie
Leul Löw în iarna grupelor sud-africaneImagine: AP

Joachim Löw are toate şansele să devină un nou Raymond Domenech. Persistă în încăpăţânarea de a juca în atac cu Miroslav Klose, după un sezon aproape ratat de acesta. În plus, continuă să nu-l joace pe Stephan Kießling, omul care, de trei sezoane, are golul legat de picior la Bayer Leverkusen.

Drept e că, dincolo de jocul lui Klose, cartonaşul roşu primit de acesta nu a avut logică decât raportat la maniera de arbitraj a spaniolului Undiano. Împărţind, generos şi fără discernământ, galbene, în prima jumătate de oră, pentru orice contact, centralul s-a văzut forţat, pentru a nu-şi periclita echidistanţa, să elimine un jucător.

Un minut, doar, le-a trebuit sârbilor să marcheze în superioritate numerică - şi nici măcar nu se poate spune că au profitat de omul în plus, ci, mai degrabă, de modul în care a anticipat portarul Manuel Neuer faza (1-0, Jovanovic , min. 38).

A urmat, pe final de repriză, asediul german la poarta lui Stojkovic, punctul culminant fiind lipsa de inspiraţie a lui Sami Khedira care, în loc să profite de ieşirea precipitată a portarului şi să trimită pe sub sârb, a şutat, cu sete, peste acesta, într-un unghi mai degrabă închis şi care i-a permis doar să nimerească transversala.

Spiel Vorrunde Deutschland Serbien Elfmeter Podolski NO FLASH
Vladimir Stojkovic îl "citeşte" pe Lukas PodolskiImagine: AP

Repriza a doua a început, contrar aşteptărilor, cu aceleaşi garnituri cu care s-a încheiat prima. Şi, în mod paradoxal, germanii, în (aceiaşi) zece puteau egala. Au avut şi lovitura de pedeapsă, trimisă de Lukas Podolski spre poartă cu destinaţie predictibilă şi relativ încet, astfel că portarului Stojkovic i-a rămas timp să plonjeze corect şi să-l salveze pe Vidic.

Poate că sunt prea tineri, jucătorii germani, pentru a-şi reveni, după un penalty ratat, care survine unui cartonaş roşu şi unui gol - abmbele încasate. Aşa stau lucrurile: toate ghinioanele vin în pachete de câte trei.

Schimbările lui Löw (neinspirat, scoţându-i tocmai pe Özil şi Müller şi aruncând în teren atacanţi sterili - Cacau şi Marin, mai apoi pe Gomez) i-au readus pe sârbi în schema jocului. Doar o superficialitate aproape balcanică a făcut ca Serbia să nu mai înscrie, până la final.

WM 18.06.2010 Deutschland - Serbien
Poate cu Ghana? Musai cu Ghana!Imagine: picture alliance/dpa

Ca atare, lui Löw nu-i rămâne, înaintea meciului decisiv, cu Ghana, să uite de acel 4-0 din meciul cu Australia şi să arunce în teren o echipă capabilă să marcheze un gol mai mult decât adversarul. Care adversar, probabil, se va instala, sâmbătă, la şefia temporară a grupei, învingând Australia. Pe 23 iunie, de la 9:30 seara, în ultima etapă, ambele echipe care au jucat astăzi pot face pasul spre faza următoare. Cel puţin o condiţie le este oblogatorie: să câştige.

Autor: Cristian Ştefănescu
Redactor: Robert Schwartz